با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی وجهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی: نخستین برنامه جشنواره ملی شعر دانشجویی در تالار مولوی دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد / تندیس رودکی جشنواره به استاد محمدرضا شفیعی کدکنی اهدا شد.

نخستین برنامه جشنواره ملی شعر دانشجویی با بیان سخنانی درباره مولانا همزمان با روز بزرگداشت این شاعر و با شعرخوانی شاعران دانشجو آغاز به کار کرد. در این مراسم همچنین نخستین تندیس «رودکی» جشنواره به‌نیابت، به استاد «محمدرضا شفیعی کدکنی» اهدا شد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی و به نقل از ایسنا، علیرضا بهرامی، دبیر علمی این جشنواره، اظهار کرد: جشنواره ما با جشنواره‌های دیگر تفاوت‌هایی دارد که از جمله آنها می‌توان به برگزاری ۱۵ رویداد در ۱۵ دانشگاه اشاره کرد. برگزیدگان این جشنواره اردیبهشت‌ماه سال آینده مشخص می‌شوند.

او با بیان اینکه جریان جشنواره شعر دانشجویی مربی شاعر است، گفت: امکان مشاهده آنلاین تمام این رویدادها در سایت www.eventta.irوجود دارد. از جمله دیگر تفاوت‌های این جشنواره اهدای تندیس رودکی است که نخستین آن به محمدرضا شفیعی کدکنی امروز تقدیم شد

بهرامی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران این جشنواره بیان کرد: حالا باید جشنواره شعر دانشجویی براساس اطلاع‌رسانی‌ها، مطالبه شما دانشجویان باشد. امید که روزی بشود این جشنواره را به دانشگاه‌ها تحمیل نکنیم بلکه دانشگاه از آن استقبال کند.

همچنین علی دهباشی که به نمایندگی از محمدرضا شفیعی کدکنی برای دریافت تندیس رودکی حضور یافته بود، در جملاتی به وصف شفیعی کدکنی پرداخت و گفت: وقتی صحبت از اهدای تندیس رودکی شد، با دبیر جشنواره این را یادآور شدیم که شفیعی کدکنی معمولا در مراسم بزرگداشت خودش شرکت نمی‌کند گرچه همیشه به محیط‌های دانشجویی علاقه‌مند است.

او بیش از نیم قرن است که به جان ادبی ما توجه داشته است. نخستین مقاله او به سال ۱۳۴۲بر میگردد و همچنین در عرصه شعر معاصر از کتاب صور خیال در شعر فارسی گرفته تا دیگر کتاب‌های او حاصل درس‌نامه‌های ایشان از سال‌هایی است که در دانشکده ادبیات، ادبیات مشروطه درس می‌دادند.

مدیرمسئول مجله بخارا همچنین به قرائت بخش‌هایی از متون شفیعی کدکنی و بیان برخی دیگر از ویژگی‌های آثار او پرداخت.

سپس تندیس رودکی به علی دهباشی به نمایندگی از محمدرضا شفیعی کدکنی اهدا شد.

ادامه این برنامه با شعرخوانی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی ادامه یافت.

این جشنواره به‌همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، با همکاری دیگر نهادهای فرهنگی و دانشگاهی، در طول دو نیم سال تحصیلی پیش رو برگزار می‌شود و اردوی گردهمایی برگزیدگان آن نیز تابستان سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up