اخبار و رویدادهای فرهنگی

 

انتشار پوستر یادمان شهدای جهاد دانشگاهی:

پوستر یادمان شهدای جهاددانشگاهی و دانشگاه شهید بهشتی منتشر شد. این پوستر به همت دانشجویان عضو سازمان دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی و با هدف پاسداشت یاد و خاطرۀ شهداء در هفتۀ دفاع مقدس منتشر گردید. این اقدام در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و الگوگیری از شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهدای علمی کشور است تا زمینه­ تسریع حرکت رو به قله­های تعالی کشور به همت جوانان و دانشجویان فراهم شود. مراسم رونمایی از  این پوستر که قرار بود با حضور مسئولانی از دانشگاه شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی در هفته دفاع مقدس برگزار شود به دلیل شرایط همه گیری ویروس کرونا به زمان دیگری موکول شد و در زمان مناسب اطلاع­ رسانی خواهد شد.

————————————————————————————————–

نخستین پادکست «دانشگاه نو» منتشر شد

نخستین پادکست از سلسله پادکست­های «دانشگاه­نو» منتشر شد. این پادکست با معرفی کتاب جستارهایی دربارۀ آموزش­عالی، علم و بحران کرونا که به کوشش دکتر حسین میرزایی در سال ۱۳۹۹ از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منتشر شده است، تهیه گردید. این پادکست­ها به منظور معرفی کتاب­های تخصصی در زمینۀ مسئولیت اجتماعی دانشگاه و با همت مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی و سازمان دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی به شکل ماهانه منتشر می گردد. تیم همکاران این شماره؛ گوینده: سپیده کاشانی، تنظیم کننده فاطمه صالح و تهیه کننده حسن ثابتی بوده است. شماره دوم از این سلسله پادکست­ها آبان ماه منتشر می­شود. علاقه مندان برای دریافت پادکست می توانند به نشانی  مراجعه نمایند.

 

————————————————————————————————–

ششمین جشنواره نویسندگی خلاق با حضور جمعی از نویسندگان، دانشجویان و علاقه‌مندان در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

ششمین جشنواره نویسندگی خلاق به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی و با حمایت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی و همراهی دانشگاه شهید بهشتی و با مشارکت دانشجویان علاقه‌مند دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی، در این مراسم  دکتر شادمان شکروی، دبیر علمی جشنواره، گزارشی آماری از آثار رسیده به جشنواره را در این دوره ارائه کردند و ضمن مقایسه آثار دریافت شده این دوره با دوره‌های پیشین، نحوه داوری آثار و معیارهای داوری را تشریح نمودند.

با توجه به محوریت ادبیات کودک در جشنواره امسال همزمان با  همایش چالش ها و راهکارهای ادبیات کودک و نوجوان دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد و از  حضور صاحب نظران، نویسندگان و چهره های برجسته ادبیات کودک و نوجوان بهره مند گردید.

به موازات برنامه اصلی جشنواره و همایش که در تالار مولوی دانشکده ادبیات شهید بهشتی در حال برگزرای بود، پنل های تخصصی مقالات و دو کارگاه آموزشی « نویسندگی خلاق»«میراث فرهنگی در قصه نویسی» در سالن های جانبی برگزار شد.

اختتامیه جشنواره ساعت ۱۴ تا ۱۸ با معرفی و تقدیر از برگزیدگان این دوره به کار خود پایان داد.

برندگان ششمین دوره جشنواره نویسندگی خلاق آذر ۱۳۹۸

ردیف عنوان داستان نام و نام خانوادگی نویسنده عنوان
۱ کلاغ‌ها منتظرند مریم شمس نفر اول
۲ ساعت مچی مریم جهان بین نفر دوم
۳ بازگشت افرا سرنایه نفر سوم
۴ روی این تخت اسما حسینی مقدم شایسته تقدیر
۵ طلوع غزل محمدی شایسته تقدیر
۶ شعله آرمینا جلیل ناغونی شایسته تقدیر
۷ آقای مرد فقط یک پادوی ساده است سیده حدیث میرفیضی شایسته تقدیر
۸ لنز چشمان گلاب الهام مریمی شایسته تقدیر
۹ من، خودم و دیگران صدف فیاضی شایسته تقدیر
۱۰ پوسته‌ای که شکستم ببیتا شمشیری شایسته تقدیر
به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی  واحد شهید بهشتی:
فیلم محیط زیستی مادر کشی در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به نمایش در آمد.سازمان دانشجویان با مشارکت پاتوق سبز شورای محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی فیلم محیط زیستی مادر کشی را با محوریت سد گتوند علیا نمایش داد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی، مادرکشی یک فیلم مستند درباره  بحران آب در ایران است. در این فیلم، بحران بی‌آبی از دیدگاه کشاورزان، صنعت‌گران و سایر مشاغل مرتبط به تصویر کشیده شده و علت‌های ایجاد بی‌آبی و پیامدهای آن هم بررسی شده‌است.مادرکشی مستندی با پژوهش، کارگردانی و نویسندگی کمیل سوهانی و تهیه‌کنندگی محمد شکیبا نیا، در سال ۱۳۹۴ به سفارش مرکز بررسی‌های نهاد ریاست جمهوری ساخته شد.

مستند «مادرکشی» نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت حکمرانی آب در ایران دارد. این فیلم با رویکردی پژوهشی می‌کوشد ضمن به تصویر کشیدن مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را بررسی می‌کند.

سدسازی‌های بی‌رویه، دخالت در اکو سیستم طبیعی، حفر بی‌رویه چاه‌های عمیق، انتقال آب بین حوزه‌های آبریز، از بین رفتن منابع آب زیرزمینی، بهره‌وری پایین و برنامه‌ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت متمرکز دولتی به جای مدیریت مردمی و بومی، از مواردیست که در این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن پرداخته می‌شود.

این مستند به مواردی مثل مشکلات دریاچه ارومیه، تالاب هامون، سفید رود، کارون و سدهای آن، سد پرحاشیه گتوند علیا و انتقال آب زاینده رود پرداخته است.

سازمان دانشجویان با مشارکت پاتوق سبز شورای محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی این برنامه را با محوریت سد گتوند علیا نمایش داد.

در پایان  امید هاشمی، مدیر سازمان دانشجویان واحد شهید بهشتی به بررسی اختصاصی زوایای حقوقی ساخت سد گتوند علیا پرداخت.


 

به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی  واحد شهید بهشتی:

سمینار مهارت های ارتباطی با عنوان «ارتباط موثر» برگزار شد

به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی سمینار مهارت های ارتباطی با عنوان «ارتباط موثر» با هدف ارتقای توانمندی های ارتباطی همکاران جهادگر برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی،  دکتر مهدی بیاتی، سخنران این سمینار، با اشاره به این نکته که بدون خودشناسی رسیدن به ارتباط موثر دشوار است افزود: برای ارتباط با دیگران ابتدا باید بتوانیم ارتباط خوبی با «خود» برقرار کرده و از بودن در شرایط اکنون خود احساس رضایت داشته باشیم. برای این کار باید هر روز زمانی را هرچند اندک به خود اختصاص دهیم.

 

Scroll Up