آموزش گوهر شناسی

کلاسهای گوهرشناسی جهاددانشگاهی- واحد شهید بهشتی با هدف ارتقاء دانش گوهرشناسی و به روز شدن اطلاعات موجود در ایران، از 2 سال پیش در این واحد راه اندازی شد. در این مدت حدود 500 دانش آموخته از این مرکز فارغ التحصیل شده‌اند و در قسمتهای مختلف مرتبط، در بازار کار مشغول به فعالیت هستند. کلاسهای گوهرشناسی این واحد شامل رشته‌های ذیل است:

 

 

1-     ارزیابی و درجه‌بندی الماس (diamond Grading)

در این دوره علاقه‌مندان با سیستم بین المللی ارزیابی کیفی الماس که به نام 4cs شناخته می‌شود آشنا شده و راههای عملی ارزیابی و قیمت گذاری این گوهر را آموزش می‌بینند.

طول مدت این دوره 2 ماه و در مجموع 24 جلسه 3 ساعته است. کلاسها در 2 زمان صبح و بعدازظهر برگزار می‌شود.

پیش نیاز این دوره علاقه، تحصیلات و اطلاعات در حد دیپلم و سلامت بینایی می‌باشد.

 

 

2-    سنگهای رنگی (colored stone) این دوره 4 ماهه در برگیرنده 4 دوره آموزش تخصصی است:

·    شناسایی سنگ رنگی (gem Idetification) این دوره دو ماهه است و شامل راههای شناسایی و تفکیک علمی و نظری گوهرها از یکدیگر می‌باشد.

·    شناسایی گوهرهای مصنوعی از طبیعی در این دوره انواع روشهای مصنوعی سازی و گوهرهای ساخته شده با این روشها و راههای شناسایی این نمونه ها از انواع طبیعی به علاقمندان آموزش داده می‌شود.

·        شناسایی گوهرهای فرآوری شده (Treatment & enhancment)

پیشرفتهای علمی انسان در علوم مختلف مثل شیمی، فیزیک، مواد  ابداع دستگاههای مختلف امکان فرآوری گوهرها به منظور ارتقاء رنگ و یا شفافیت و بطور کلی کیفیت سنگها را فراهم آورده است. در این دوره یک ماهه علاقمندان آموزش می‌بینند گوهرهای فرآوری شده را از نمونه‌های کاملاً طبیعی شناسایی کنند.

·        ارزیابی کیفی گوهرها (coloredstone grading)

روشهای ارزیابی کیفی گوهرها بر مبنای سیستم بین المللی 4cs موضوع آموزش این دوره یک ماهه است.

کلاس سنگهای رنگی یک فرد کاملاً ناآشنا به گوهر را قادر به شناسایی گوهر، تشخیص طبیعی و یا مصنوعی بودن و فرآوری انجام شده بر روی آن و نهایتاً ارزیابی کیفی سنگ می کند.

این دوره 4 ماه و 49 جلسه 3 ساعته است.

 

 

3-   طراحی جواهرات (کلاسیک)

در این دوره شرکت کنندگان نحوه طراحی یک ایده و پیاده کردن طرح مورد علاقه خود بر روی کاغذ بوسیله آبرنگ و محاسبات مربوط به ساخت آن را آموزش می‌بینند، و قبل از ساخته شدن یک کار امکان رفع اشکالات احتمالی موجود در آن را پیدا می‌کنند.

 

معرفی کتاب ها و نشریات
مدیریت محیط زیست روستایی
کتاب «مدیریت محیط زیست روستایی» تالیف دکتر سعید میرزایی و همکاران از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی منتشر شد
ادامه...